1. Anasayfa
  2. Müzik Yazıları

Son Yıllarda Çıkmış En Etkileyici Müzik Belgeselleri

Siz de müziğe odaklı belgeselleri seven bir müziksever misiniz? İşte size son zamanların en öne çıkan müzik belgeselleri listesi!

Son Yıllarda Çıkmış En Etkileyici Müzik Belgeselleri
En Son Yıllarda Çıkmış En Etkileyici Müzik Belgeselleri

1

Homecoming (A Film by Beyoncé) (2019)

Homecoming (A Film by Beyoncé) (2019)

Beyoncé, pop müzik dünyasının öncülerinden biri olarak kabul edilir. Her yaş grubuna hitap eden tarzı ve kendine özgü performansları ile dinleyicileri kendine hayran bırakır. 2018 yılında Coachella festivalinde sergilediği performansı anlatan “Homecoming” belgeseli, Beyoncé’nin kariyerine ve kişiliğine dair derinlemesine bir bakış sunar. Belgesel, sadece bir konser videosu değil, aynı zamanda Beyoncé’nin müzik kariyeri, ailesi ve kültürel etkileri gibi birçok konuda bilgi sağlar. Bu belgesel mutlaka izlenmesi gerekenler arasındadır.

 

2

Poo Bear: Afraid of Forever (2017)

 

Poo Bear Afraid of Forever (2017)

Belgesel, satış rekorları kıran ünlü bir yapımcı olan Scott Storch’un hikayesini anlatıyor. Sokaklarda yaşayan bir evsiz olarak başlayan Storch’un nasıl ünlü bir müzisyen ve yapımcı haline geldiğini ve etrafında dönen birçok kişinin röportajlarını içeriyor. Özellikle DJ Skee gibi ünlü isimlerin de röportajlarının yer aldığı belgesel, toplamda 58 dakika sürüyor.

 

3

Amy (2015)

 

Amy (2015)

 

Belgesel, “Amy Winehouse” adlı çağımızın en önemli caz/R&B vokallerinden biri olarak kabul edilen sanatçının kariyer ve yaşamını 128 dakika boyunca ele alıyor. Film, sanatçının son dönemlerdeki bunalımları, kişiliği ve müzikleri gibi çeşitli konuları derinlemesine inceleme fırsatı sunuyor. Belgesel, en etkileyici müzik belgeselleri arasında yer alıyor özellikle sanatçının sonradan keşfedilen görüntüleri ile renklendirilmiş olması belgeseli daha etkileyici hale getiriyor.

 

4

Beats Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest (2011)

Beats Rhymes & Life The Travels of a Tribe Called Quest (2011)

Micheal Rapaport tarafından yapılan ‘Rap Müziğe Giriş’ adlı belgesel, hip-hop kültürünü sevenler için oldukça ilgi çekici bir içerik sunuyor. Belgesel, Mos Def, Ludacris, Talib Kweli ve De La Soul gibi ünlü isimlerin müzik dünyasındaki yaşadıklarını konu alıyor. 97 dakika süren bu belgesel, rap müzik dinleyicilerine önerilir.

 

5

Framing Britney Spears (2021)

 

Framing Britney Spears (2021)

Belgesel, Britney Spears’ın yıllarca verdiği hukuki mücadeleleri ve müzik kariyerini anlatıyor. Samantha Stark tarafından yönetilen belgesel, sadece yasal süreci değil, aynı zamanda şarkıcının hayatını da ele alıyor. Belgesel, 1 saat 14 dakika süresinde izleyicilerle buluşuyor.

 

6

Miles Davis: Birth of the Cool (2019)

 

Miles Davis Birth of the Cool (2019)

Belgesel, caz müziğinin efsanevi ismi Miles Davis’in hayatını ve kariyerini anlatıyor. Davis’in bütün zorluklara rağmen elde ettiği başarılarının hikayesi, sadece caz dinleyicileri için değil, herkes için ilgi çekici. Belgesel aynı zamanda toplumsal konulara da değiniyor. Grammy En İyi Müzik Videosu ödülüne aday gösterilmiştir. Herkesin izlemesi gerektiğine inanılıyor.

 

7

Duru Olmak (2020)

 

Duru Olmak (2020)

Belgesel, Nükhet Duru’nun hayatını ve kariyerini odak alıyor. Sanatçının son albümü ‘Hikayesi Var’ın yaratım süreci hakkında da bilgi veriyor. Belgeselin senaryosu Mu Tunç tarafından yazılmış. Sanatçının müzik hayatındaki başarılarını ve yaratıcı sürecini portre niteliğinde sunuyor.

 

8

Miss Americana (2020)

 

Miss Americana (2020)

Çıkardığı her albüm ile listeleri altüst eden Swift, günümüz sanatçıları arasında en başarılılardan olmakla kalmayıp bu belgesel ile de adından söz ettirmeyi başardı. Swift’in hayatını konu alan bu belgesel yaşamı ile ilgili pek bilinmeyen detayları da izleyiciye sunuyor.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir