1. Anasayfa
  2. Müzik Yazıları

Farklı Kültürlerden 10 Eşsiz Müzik Enstrümanı

Dünyada sadece gitar, klavye veya davul yok elbette! Bazen kulağımızı şaşırtan, izlerken gözlerimize inanamadığımız ve kalbimize dokunan melodiler çok ilginç enstrümanlar aracılığıyla yaratılıyor. Örneğin Tesla bobinleri, hem muhteşem şimşekler çaktırıyor hem de büyüleyici melodiler üretebiliyor. Ya da bir Türk müzisyenin dünyaya benzersiz enstrüman Yaybaharı armağan etmiş olması gibi. İşte dünyanın en ilginç 10 müzik enstrümanını sizler için derledik!

Farklı Kültürlerden 10 Eşsiz Müzik Enstrümanı
ilginç enstrümanlar

1 Toha 

Toha

Victor Gama tarafından yaratılan Toha, soyu tükenmiş Angola kuş türünün yuvasından ilham alınarak üretilmiş bir müzik enstrümanıdır. Toha, aynı anda iki kişi tarafından çalınabildiği için çok özel ve eşsiz bir enstrümandır. Bu enstrümanın amacı kuşların ruhunu uyandırmak ve benzersiz sesler üretebilmektir. Toha, özellikle etnik müziklerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve tasarımı ile göz kamaştırıcı bir görüntüye sahiptir.

2

Stilofon

Stylophone

1967 yılında Brian Jarvis tarafından icat edilen Stylophone, minyatür bir analog klavye olarak çalışır. Bu eşsiz müzik enstrümanı, metal klavye üzerinde her nota için bir kalemle dokunarak çalınır. Stilofon, özellikle elektronik müzik gibi farklı tarzlar için idealdir. Orijinal melodilerinizi Logic Pro gibi bir programda mixleyebilirsiniz.

3

Glasharmonika

Glasharmonika

Glasharmonika ya da Glass armonika, 18. yüzyılda Benjamin Franklin tarafından icat edilmiş bir müzik enstrümanıdır. İtalyanca’da “armonica” harmoni anlamına gelir. Bu enstrümandan parmaklarınızı ıslatıp dönen düzenek üzerindeki bardaklara sürterek ses çıkarırsınız. 18. yüzyılda Glasharmonika popüler olmuş ancak çalanların ve dinleyenlerin delirttiği, hastanelik ettiği iddiası nedeniyle popülaritesi azalmış. Bugün ise nadir olarak icracılarına rastlamak mümkün.

4

Hang Drum

hang drum

Bazen Asma Tamburu olarak da adlandırılan Hang Drum, iki çelik sacdan yapılmış bir percusion enstrümanıdır. Hang Drum, çalan kişi tarafından dokunulduğunda belirli notalar üretebilecek şekilde çeşitli oyuklar içermektedir. Bu enstrüman, benzersiz bir ses yaratmak için tasarlanmıştır ve etnik müziklerde, ambient müziklerde ve deneysel müziklerde sıklıkla kullanılmaktadır.

5

Pipa

Pipa

Pipa veya Çin lavtası, geleneksel bir Çin müzik enstrümanıdır. Gövdesi armut şeklinde ve ahşaptan yapılmıştır. Bu enstrüman parmaklar ile çalınır ve üzerinde dört veya beş tel bulunur. Pipa, 12-31 perdeye sahiptir ve Çin’de çok popülerdir. Yaklaşık olarak 2 bin yıldır çalınmaya devam eden bu enstrüman, Çin müziğinin vazgeçilmez parçasıdır.

6

Yaybahar

Yaybahar

Yaybahar, Türk müzisyen Görkem Şen tarafından “gerçek zamanlı akustik yaylı sentezleyici” olarak adlandırılan ve benzersiz sesler üretebilen bir akustik enstrümandır. Classic FM adlı İngiliz radyo kanalı, yaptığı incelemede Yaybaharı “tamamen farklı, ürkütücü ve aynı zamanda hoş sesler” çıkaran bir “dahi canavar” olarak nitelendirmiştir. Bu enstrüman müzikseverler tarafından ilgiyle izlenmekte ve dinlenmektedir.

7

The Wintergatan Marble Machine 

The Wintergatan Marble Machine 

Wintergatan Mermer Makinesi, 2 bin basamaklı çelik bilyeden oluşan benzersiz bir müzik enstrümanıdır. Bu enstrüman, elle çalıştırılan bir müzik kutusu olarak tasarlanmıştır ve cihaz hareket ettikçe bir vibrafon, bas, davul, zil ve diğer enstrümanlar aktifleşiyor. Bu inanılmaz komplike bir sistemdir ama kesinlikle nasıl bir şey olduğunu dinlemek için kaçırılmaması gereken bir deneyimdir.

8

Picasso Gitar 

picasso gitar

Usta Luthier Linda Manzer tarafından inşa edilen bu ilginç görünümlü gitar, Amerikalı caz gitaristi Pat Metheny için özel olarak tasarlanmıştır. Kübist hareketin kurucusu ve 20. yüzyılın en ikonik sanatçılarından biri olan Pablo Picasso’dan ilham alınarak yapılmıştır. Bu gitar, 42 teli, 4 sapı ve 2 ses deliği ile dikkat çekicidir ve çok özel bir ses yaratmak için tasarlanmıştır.

9

Chapman Stick

chapman stick

Chapman Çubuğu, 1970’lerin başında Emmett Chapman tarafından tasarlanan ve iki elle tellere dokunarak çalınan elektrikli telli bir çalgıdır. Genellikle 10-12 perdeye sahip olan bu enstrüman, tamamen polifonik bir akor çalgısı olarak tasarlanmıştır ve bas gitar tınısı vermektedir. Bu çalgı müzikseverler arasında popüler bir çalgıdır ve özellikle rock, jazz, funk ve fusion müziklerde kullanılmaktadır.

10

Zeusafon 

Zeusafon

Muhtemelen en korkutucu enstrümanlardan biri olan Şarkı Söyleyen Tesla Bobini, kabaca, insan tarafından duyulabilen ses frekanslarının önemli ölçüde üzerindeki kıvılcım çıkışını modüle ederek müzik tonları üretmek için modifiye edilmiş Tesla bobinleridir. Bu enstrüman, dijital modülasyon ile anlaşılabilecek sesler duymamıza olanak verir ve müzik tonu, doğrudan kıvılcımın havadan geçişinden ortaya çıkar. Bu enstrüman, müzikseverler arasında ender görülen ve eşsiz bir deneyim sunan bir enstrüman olarak kabul edilir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir
yol havası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir